Üsküdar Çocuk Üniversitesi

uskudarcocukuniversitesi_logo

1.ÜSKÜDAR ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ’NİN TARİHÇESİ:

ÜSKÜDAR ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ; İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ İLE ÜSKÜDAR BELEDİYESİ’NİN ORTAKLAŞA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİDİR.

BU PROJE İLE ÜSKÜDAR’DA İKAMET EDEN VEYA ÜSKÜDAR’DA EĞİTİM GÖREN 8-12 YAŞ GRUBUNDAKİ ÜSTÜN POTANSİYELLİ ÇOCUKLARA, ÜNİVERSİTE İLE ETKİLEŞİM İÇERİSİNDE, YAPARAK, YAŞAYARAK VE EĞLENEREK, BİLİMSEL VE ELEŞTİREL DÜŞÜNME, SORGULAMA, SORUN ÇÖZME GİBİ TEMEL YAŞAM BECERİLERİNİ KAZANDIRMA, ONLARI; ZEKÂ SEVİYELERİ, YETENEK VE İLGİLERİ DOĞRULTUSUNDA GELİŞTİRME AMAÇLANMAKTADIR.

PROJENİN YASAL ZEMİNİNİ OLUŞTURMAK İÇİN ÜSKÜDAR BELEDİYE MECLİSİ; 07 MAYIS 2012 TARİH VE 66 SAYILI KARARIYLA ÜSKÜDAR ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ’NİN KURULMASI TEKLİFİNİ ONAYLADI. EŞ ZAMANLI OLARAK İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN “ÇOCUK EĞİTİM VE BİLİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ”  YÖNETMELİĞİ HAZIRLANDI. YÖNETMELİK, YÖK TARAFINDAN ONAYLANIP 12 HAZİRAN 2012 TARİHLİ RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI. AYNI GÜN ÜSKÜDAR BELEDİYE BAŞKANI VE İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ TARAFINDAN İMZALANAN PROTOKOLLE ÜSKÜDAR ÇOCUK ÜNİVERSİTESİNİN KURULUŞU İÇİN GEREKEN YASAL SÜREÇ TAMAMLANDI.

İmza ve gazete

ÜSKÜDAR ÇOCUK ÜNİVERSİTESİNİN KURULUŞ ÇALIŞMALARI ESNASINDA İSTANBUL KALKINMA AJANSI’NIN “İSTKA/GNÇ/2012”  BAŞLIĞI İLE AÇTIĞI DESTEK PROGRAMINA BAŞVURULDU VE PROJE İSTKA TARAFINDAN DA DESTEKLENMEYE UYGUN GÖRÜLDÜ.

“ATAERKİL” BİR AİLE YAPISININ “ÇOCUK ERKİL” BİR AİLE YAPISINA DÖNÜŞTÜĞÜ GÜNÜMÜZDE, ÜSTÜN POTANSİYELLİ ÇOCUK SAHİBİ OLMAK BİR AVANTAJ GİBİ GÖRÜNSE DE UYGUN EĞİTİM İMKÂNI VERİLMEDİĞİ ZAMAN BU ÇOCUKLAR, AİLESİ VE ÜLKESİ İÇİN SORUNLU VE DEZAVANTAJLI BİR SONUCU ORTAYA ÇIKARMAKTADIR. ÜLKEMİZDE İLKÖĞRETİM ÇAĞINDA 15 MİLYON ÖĞRENCİ OLDUĞUNU KABUL EDERSEK YAKLAŞIK 300.000 ÜSTÜN POTANSİYELLİ ÇOCUĞUMUZ, KEŞFEDİLMEYİ VE YETENEKLERİNE UYGUN EĞİTİM ALMAYI BEKLEMEKTEDİR.

KONUYA SADECE ÜSKÜDAR ÖLÇEĞİNDE BAKTIĞIMIZDA İSE; İLK VE ORTAOKUL ÇAĞINDA YAKLAŞIK 1200 ÜSTÜN POTANSİYELLİ ÖĞRENCİNİN VAR OLDUĞU ANCAK BU ÖĞRENCİLERİN BEKLENTİLERİNE UYGUN EĞİTİM ORTAMININ YETERİ KADAR OLUŞTURULAMADIĞI GERÇEĞİYLE YÜZLEŞMEK DURUMUNDAYIZ.

MEVCUT EĞİTİM SİSTEMİMİZDE; YÜZDE 95’LİK KESİMİ OLUŞTURAN NORMAL ZEKÂYA SAHİP ÖĞRENCİ KİTLESİNİN EĞİTİMİ AMAÇLANDIĞINDAN, YÜZDE 2’LİK DİLİMİ OLUŞTURAN YÜKSEK POTANSİYELLİ ÖĞRENCİLER BU SİSTEM İÇİNDE “NORMALLEŞTİRİLMEYE” ÇALIŞILMAKTA ADETA YETENEKLERİ YOK EDİLMEKTEDİR. OKULDAKİ ÇALIŞMALAR BU ÖĞRENCİLERİN SEVİYELERİNE UYGUN OLMADIĞI İÇİN, DERSLER ONLARA SIKICI GELMEKTE, BAZAN PASİF DİRENİŞ GÖSTEREREK KENDİLERİNİ DIŞ DÜNYAYA KAPATMAKTADIRLAR.

ÜSTÜN POTANSİYELLİ ÇOCUĞU TANILAYAMAYAN BAZI AİLELER VE EĞİTİMCİLER BU ÇOCUKLARA; “SAYGISIZ, VAZİFESİ OLMAYAN İŞLERE KARIŞAN, BENCİL, DİSİPLİNSİZ, İTAATSİZ”, GİBİ OLUMSUZ SIFATLARLA HAKSIZLIK ETMEKTEDİR.

OYSA ÜLKEMİZİN SAHİP OLDUĞU EN ÖNEMLİ İNSAN KAYNAĞINI OLUŞTURAN BU ÇOCUKLARIMIZA, YETENEKLERİNE UYGUN EĞİTİM VEREBİLDİĞİMİZ ORANDA ÖNEMLİ GELİŞMELER VE İLERLEMELER BU YÜKSEK POTANSİYELLİLER TARAFINDAN SAĞLANACAKTIR. BU NEDENLE ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLARIMIZIN BELİRLENMESİ, EĞİTİLMESİ VE İSTİHDAMI ÜLKEMİZİN KALKINMASI VE İLERLEMESİ AÇISINDAN ÇOK BÜYÜK BİR ÖNEM ARZETMEKTEDİR.

“ÜSTÜN POTANSİYELLİ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ” GÜNDEMİYLE 15 OCAK 2013 TARİHİNDE TOPLANAN BİLİM VE TEKNOLOJİ YÜKSEK KURULU TOPLANTISINA BİZZAT BAŞKANLIK EDEN SN. BAŞBAKANIMIZ, TOPLANTI ÖNCESİNDE: “ÜSTÜN ZEKÂLI ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ MAALESEF TÜRKİYE’NİN GEÇ KALDIĞI BİR ALAN… TÜRKİYE’Yİ 2023 YILINA TAŞIYACAK İNSAN KAYNAĞI İÇİN DE KRİTİK BİR ÖNEME SAHİP ÜSTÜN ZEKÂLI ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ KONUSUNDA HAZIRLANAN STRATEJİ VE UYGULAMA PLANLARINI BUGÜNKÜ TOPLANTIMIZDA GÖRÜŞECEĞİZ.” DİYEREK KONUNUN ÖNEMİNE VURGU YAPMIŞ VE BU KONUDA GEREKEN ÇALIŞMALARI BAŞLATMIŞTIR.

“KARAR VERME VE BU KARARI HAYATA GEÇİRME SÜRECİNİ EN HIZLI GERÇEKLEŞTİREBİLEN YEREL YÖNETİMLERİN; BİLİMSEL ALANDA REHBERLİK YETENEĞİNE VE ALTYAPISINA SAHİP ÜNİVERSİTELERLE VE ASLİ GÖREVİ EĞİTİM OLAN MİLLİ EĞİTİMLE ORTAK BİR SİNERJİ OLUŞTURULMASI” PROJEMİZİN TEMEL UNSURU OLMUŞTUR. ÜSTÜN POTANSİYELLİ ÇOCUKLARIMIZA YILLAR SÜREN UZUN SOLUKLU VE ÜCRETSİZ EĞİTİM DESTEĞİ VERMEK AMACIYLA HAYATA GEÇİRDİĞİMİZ ÜSKÜDAR ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ PROJESİ, BU YÖNÜYLE, ÜLKEMİZ İÇİN İLK VE ÖRNEK BİR MODEL OLMAKTADIR.

Üniversite Oluşumu

ÜSKÜDAR ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ, MİLLİ EĞİTİM BÜNYESİNDEKİ EĞİTİM KURUMLARININ BİR ALTERNATİFİ DEĞİLDİR. YÜKSEK POTANSİYELLİ ÖĞRENCİLER, KENDİ OKULLARINDAKİ ZORUNLU EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK, OKUL DIŞI SERBEST ZAMANLARINDA BU ÜNİVERSİTEDEN EĞİTİM DESTEĞİ ALACAKTIR.

 

 

2.ÖĞRENCİLERİN TESPİT SÜRECİ

ÜSKÜDAR ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ’NDEN EĞİTİM DESTEĞİ ALACAK ÜSTÜN POTANSİYELLİ ÖĞRENCİLERİ TESPİT İÇİN; PROJE İŞTİRAKÇİMİZ OLAN ÜSKÜDAR MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VE ÜSKÜDAR REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (RAM) İLE ORTAK ÇALIŞMALARIMIZ 2012 YILI MAYIS AYINDAN İTİBAREN BAŞLADI. ÖNCELİKLE ÜSKÜDAR’DAKİ TÜM İLKÖĞRETİM OKULLARINA GÖNDERİLEN YAZIYLA ÜSKÜDAR ÇOCUK ÜNİVERSİTESİNDEN EĞİTİM DESTEĞİ ALABİLECEK NİTELİKTEKİ ÜSTÜN POTANSİYELLİ ÖĞRENCİLERİN SINIF VE REHBER ÖĞRETMENLERİ TARAFINDAN BELİRLENİP RAM’A BİLDİRİLMESİ SAĞLANDI.

RAM TARAFINDAN TESPİT EDİLEN 1047 ÖĞRENCİNİN VELİSİNE ÜSKÜDAR’DA MEVCUT 14 BİLGİ EVİNDEN BİRİSİNE GELİP ÖN KAYIT YAPTIRMALARI İÇİN DAVET MESAJI GÖNDERİLDİ. ÖNKAYIT YAPTIRAN 890 ÖĞRENCİ 12 OCAK 2013 TARİHİNDE 70 REHBER ÖĞRETMENİN GÖZETİMİNDE HAFİZE ÖZAL İLKÖĞRETİM OKULU’NDA TKT 7-11 ADI VERİLEN TOPLU TESTE TABİ TUTULDU.

TEST SONUNDA 90 VE ÜZERİ PUAN ALAN 430 ÖĞRENCİ, 20 OCAK PAZAR GÜNÜ 20 REHBER ÖĞRETMEN GÖZETİMİNDE ÜSKÜDAR GENÇLİK MERKEZİNDE BİREYSEL PERFORMANS TESTİNE TABİ TUTULDU. TEST SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLİP “WİSC-R” TESTİ GEREKEN ÖĞRENCİLERİMİZDEN BU TESTİ DE YAPTIRMALARI İSTENDİ. 30 OCAK-03 ŞUBAT TARİHLERİ ARASINDA; İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ, ÜSKÜDAR REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ VE ÜSKÜDAR BİLGİ EVLERİ REHBER ÖĞRETMENLERİNDEN OLUŞAN, ÜSKÜDAR ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ SINAV DEĞERLENDİRME KOMİSYONU, HER ÜÇ TEST SONUCUNU DEĞERLENDİREREK ÜSKÜDAR ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ’NDEN EĞİTİM DESTEĞİ ALMAYA UYGUN GÖRÜLEN 260 ÜSTÜN ZEKÂLI VE 100 ÜSTÜN YETENEKLİ ÖĞRENCİYİ BELİRLEDİ.

2013 ŞUBAT AYININ 2.HAFTASINDAN İTİBAREN 8 AY SÜRELİ 1. KADEME EĞİTİMLERİMİZ FİİLEN BAŞLADI

 

3.YÖNETİM ŞEMASI

Yönetim Şeması

ÜSKÜDAR ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ; EĞİTİM DANIŞMANLIK YAPISIYLA İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK EĞİTİM VE BİLİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ’NE; İDARİ VE EĞİTİM YÜRÜTME YAPISIYLA DA ÜSKÜDAR BELEDİYESİ KÜTÜPHANE MÜDÜRLÜĞÜ’NE; BAĞLI OLARAK YAPILANMIŞTIR.

ÜSKÜDAR ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ’NİN EĞİTİM VE İDARİ KOORDİNASYONU ÜSKÜDAR ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ GENEL KOORDİNATÖRLÜĞÜ TARAFINDAN YAPILMAKTADIR.

 

4.KAMPÜSLERİMİZ

a.ALTUNZADE KORKUT ÖZAL KAMPÜSÜ

ALTUNİZADE’DE; SN. KORKUT ÖZAL VE AİLESİ TARAFINDAN YAPTIRILAN VE ÜSKÜDAR ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ İÇİN TAHSİS EDİLEN 3500 METREKARELİK MÜSTAKİL BİR BİNA; İÇ DEKORASYON ÇALIŞMALARI TAMAMLANDIKTAN SONRA ÜSKÜDAR ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ 1.KADEME EĞİTİMLERİ İÇİN KULLANILACAKTIR.

b. ÜSKÜDAR BİLİM MERKEZİ

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ TARAFINDAN ÜNALAN’DA İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ’NE BİTİŞİK BİR ALANDA YAPIMINA BAŞLANAN ÜSKÜDAR BİLİM MERKEZİ VE GÖZLEM EVİ’NİN 2013-2014 EĞİTİM DÖNEMİNDE HİZMETE GİRMESİ PLANLANMIŞTIR. ÖZELLİKLE ÖĞRENCİLERİN VE ÖĞRETMENLERİN FAYDALANMALARI AMACIYLA YAPILAN BU MERKEZDE; LABORATUARLAR, DERSLİKLER, UZAY GÖZLEM KULESİ, PLANETARYUM, BİLİM SERGİSİ, ÇOK AMAÇLI SALON, KONFERANS SALONU VE KÜTÜPHANE BULUNACAKTIR. BİLİM MERKEZİ’NDE AYRICA FİTNESS SALONLARI, BAY-BAYAN YÜZME HAVUZLARI VE KAFETERYA YER ALACAKTIR. ÜSKÜDAR ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ’NİN 3. KADEME PROGRAMLARI ÜSKÜDAR BİLİM MERKEZİ’NDE UYGULANACAKTIR.

ÜSKÜDAR ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ SPOR AKADEMİSİ EĞİTİMLERİ; ÜSKÜDAR BELEDİYESİ’NE AİT ÜSKÜDAR GENÇLİK MERKEZİ SPOR SALONLARINDA YAPILMAKTADIR.

c.İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ

ÜSKÜDAR ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ’NİN 3.KADEME PROGRAMINDAN BAŞARIYLA MEZUN OLAN VE 4.KADEME PROGRAMINA ALINAN ÖĞRENCİLERİN; İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ’NİN DENEYSEL ARAŞTIRMA VE TIP MERKEZİ İLE FAKÜLTELERİNDE VE LABORATUARLARINDA, AKADEMİSYENLER NEZARETİNDE, PROJE VE AR-GE ÇALIŞMALARI YAPMALARI, SANAT VE SPOR YETENEKLERİNİ GELİŞTİRMELERİ PLANLANMIŞTIR.

 

5.EĞİTİM PROGRAMI

 Birimler

1.KADEME: UYUM-ALIŞTIRMA PROGRAMI (UYAP)

ZİHİN HARİTALARI OKULU (MINDMAP)

ELEKTRİK-ELEKTRONİK VE ROBOT OKULU

FİZİK-KİMYA-BİYOLOJİ VE DENEY OKULU

GÜZEL SANATLAR ATÖLYELERİ

SPOR OKULLARI

DİL-EDEBİYAT VE DEHA OKULU

ÜSTÜN POTANSİYELLİ ÇOCUKLARIN GENEL ÖZELLİKLERİ DİKKATE ALINARAK PLANLANMIŞ OLUP; ÇOCUK ÜNİVERSİTESİNE KAYIT HAKKI KAZANAN TÜM ÖĞRENCİLERE UYGULANMAKTADIR. ATÖLYE SINIFLARI OLUŞTURULURKEN ÖĞRENCİLERİN YAŞLARI, SOSYAL VE DUYUŞSAL GELİŞİMLERİ, İLGİ VE YETENEK ALANLARI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMUŞTUR.

YAPILMASI ETKİNLİKLERİN İÇERİĞİ ÖĞRENCİLERDE ÇOCUK ÜNİVERSİTESİNE AİT KURUM KÜLTÜRÜ VE “BİZ” BİLİNCİ OLUŞTURACAK ŞEKİLDE PLANLANMIŞTIR. PROGRAM SÜRECİNDEKİ ATÖLYE ÇALIŞMALARININ YANI SIRA ÖĞRENCİLERİN KİŞİSEL, SOSYAL VE PSİKOLOJİK GELİŞİMLERİ HAKKINDA BİLGİ TOPLAMAYI AMAÇLAYAN FARKLI ETKİNLİKLER DE GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR.

UYUM ALIŞTIRMA PROGRAMI SÜRECİNDE HER ÖĞRENCİ GRUBU İÇİN, ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ BÜNYESİNDE GÖREV YAPAN EĞİTMENLERDEN BİRER DANIŞMAN ATANMIŞ, BAŞTA DANIŞMANLAR OLMAK ÜZERE BÜTÜN EĞİTMENLERCE ÖĞRENCİLER GÖZLEMLENİP, ELDE EDİLEN BİLGİLER GÖZLEM FORMLARINA İŞLENEREK VE REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK BİRİMİNE İLETİLMEKTEDİR.

UYUM ALIŞTIRMA SÜRECİNİN TEMEL HEDEFİ ÖĞRENCİLERİN HAZIR BULUNUŞLUK DÜZEYLERİNİ DİĞER KADEMELERDE UYGULANACAK EĞİTİMLERE HAZIR HALE GETİRMEKTİR.

 Eğitimler

2.KADEME: YETENEK TESPİT PROGRAMI (YETES)

 

ELEKTRİK-ELEKTRONİK VE ROBOT OKULU -2

FİZİK-KİMYA-BİYOLOJİ VE DENEY OKULU -2

GÜZEL SANATLAR ATÖLYELERİ -2

SPOR OKULLARI -2

DİL – EDEBİYAT VE DEHA OKULU -2

MENTAL ARİTMATİK

AKIL OYUNLARI

AHŞAP İCAT ATÖLYESİ

YAZARLIK OKULU

DRAMA OKULU

DOĞA OKULU

YETENEKLERİ TESPİT PROGRAMINDA ÖĞRENCİLER, UYUM ALIŞTIRMA PROGRAMI SONUNDA ORTAYA ÇIKAN PERFORMANSLARINA GÖRE GRUPLARA AYRILACAKTIR. ÖĞRENCİLERİN HEM BİLİŞSEL, DUYUŞSAL, SOSYAL KAPASİTELERİ DİKKATE ALINARAK HEM DE UYUM ALIŞTIRMA PROGRAMINDA YAPILAN GÖZLEMLER VE ALINAN GERİ BİLDİRİMLER SONUCU BELİRLENEN BİREYSEL YETENEK ALANI/ALANLARI DOĞRULTUSUNDA ÖĞRENCİ GRUPLARI OLUŞTURULACAKTIR.

BU KADEME EĞİTİMLERİNDE ÖĞRENCİLERİN SAHİP OLDUKLARI BİREYSEL YETENEKLERİNİ TESPİT ETMEK AMACIYLA AKADEMİK BİLGİLERE DAYALI OLARAK ÜRETKENLİKLERİNİ ÖNE ÇIKARAN VE BİREYSEL FARKLILIKLARIYLA İLGİLİ DİSİPLİNLERE YÖNLENDİRİCİ HAZIRLANAN PROGRAMLAR UYGULANACAKTIR.

EĞİTİM ORTAMLARI, ÖZELLİKLE YARATICI DÜŞÜNMEYİ DAHA ÇOK DESTEKLEYEN ÇAĞDAŞ EĞİTİM ARAÇ-GEREÇLERİYLE DONATILMIŞTIR. PROGRAMLAR, ÖĞRENCİ MERKEZLİ EĞİTİM ANLAYIŞINA GÖRE DİSİPLİNLER ARASI İLİŞKİLER DİKKATE ALINARAK MODÜLER YAPIDA HAZIRLANMIŞTIR.

YETENEKLERİ TESPİT PROGRAMI SONUNDA, ÖĞRENCİLER HAKKINDA YAPILAN BÜTÜN GÖZLEMLER VE ALINAN GERİ BİLDİRİMLER, ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜNCE DEĞERLENDİRİLEREK BİR SONRAKİ KADEMEDE ALACAĞI EĞİTİM ALANI/ALANLARI BELİRLENECEKTİR.

 

 Eğitimler

3.KADEME: YETENEK GELİŞTİRME PROGRAMI (YETEG)

ELEKTRİK-ELEKTRONİK VE ROBOT OKULU -3

FİZİK-KİMYA-BİYOLOJİ VE DENEY OKULU -3

MENTAL ARİTMATİK -2

AKIL OYUNLARI -2

AHŞAP İCAT ATÖLYESİ-2

YAZARLIK OKULU-2

DRAMA OKULU -2

DOĞA OKULU-2

GÜZEL SANATLAR ATÖLYELERİ -3

SPOR OKULLARI -3

DİL – EDEBİYAT VE DEHA OKULU -3

YETENEKLERİ TESPİT PROGRAMI SONUNDA YAPILAN DEĞERLENDİRMELER NETİCESİNDE BU PROGRAMA ALINMAYA UYGUN GÖRÜLEN ÖĞRENCİLER İLGİ VE YETENEK ALANLARINA GÖRE GRUPLANDIRILACAKTIR.

YETENEK GELİŞTİRME PROGRAMI KAPSAMINDA UYGULANACAK EĞİTİMLER, ÖĞRENCİ MERKEZLİ EĞİTİM ANLAYIŞINA UYGUN OLARAK DİSİPLİNLER ARASI MODÜLER YAPI ANLAYIŞIYLA HAZIRLANMIŞTIR. YETENEK GELİŞTİRME PROGRAMINA ALINAN ÖĞRENCİLERİN, UYGULANAN PROGRAMLA BİRLİKTE HERHANGİ BİR DİSİPLİNDE DERİNLEMESİNE VEYA İLERİ DÜZEYDE BİLGİ, BECERİ VE DAVRANIŞ KAZANMALARI HEDEFLENMEKTEDİR.

ÖĞRENCİLERİN BİREYSEL İLGİ VE YETENEKLERİNİN FARKINDA OLMALARINI, KAPASİTELERİNİ GELİŞTİREREK EN ÜST DÜZEYDE KULLANMALARINI SAĞLAYACAK PROGRAMLAR BU KADEMEDE UYGULANIR. ÖĞRENCİLER BU KADEMEDE, DAHA ÇOK KENDİ YETENEK ALANI/ALANLARINA YÖNELİK ÖZEL PROJELER HAZIRLAYABİLMELERİ İÇİN GEREKLİ HAZIR BULUNUŞLUK DÜZEYLERİNİN EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARILMASI HEDEFLENMEKTEDİR.

 Gebin Programı

4.KADEME:  GENÇ BİLİM İNSANI PROGRAMI  (GEBİN)

 

ÜSKÜDAR ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM DESTEK PROGRAMI’NIN İLK ÜÇ KADEMESİNİ BAŞARIYLA TAMAMLAYAN TÜM ÖĞRENCİLER  “GENÇ BİLİM İNSANI YETİŞTİRME PROGRAMINA” BAŞVURU HAKKINA SAHİPTİRLER.

İLK ÜÇ KADEME EĞİTİMLERİNDE EĞİTİM DANIŞMANLARI VE REHBERLİK BİRİMİ TARAFINDAN DİKKAT ÇEKECEK ÖLÇÜDE İLGİYE VE YETENEĞE SAHİP OLDUĞU RAPOR EDİLEN ÖĞRENCİLERDEN ÜSKÜDAR ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM DESTEK PROGRAMININ SON KADEME EĞİTİMİ OLAN BU PROGRAMA BAŞVURU YAPANLAR, İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİNDEN OLUŞAN KOMİSYON TARAFINDAN MÜLAKATA ALINACAKTIR. MÜLAKAT NETİCESİNDE KOMİSYON TARAFINDAN BU PROGRAMA ÖNERİLEN ÖĞRENCİLERİN DOSYALARI ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ YÖNETİM KURULUNCA DEĞERLENDİRİLEREK EĞİTİM DESTEĞİ ALMAYA UYGUN GÖRÜLEN ÖĞRENCİLER, ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ KOORDİNATÖRLÜĞÜNE BİLDİRİLECEKTİR.

GENÇ BİLİM İNSANI PROGRAMINA KABUL EDİLEN ÖĞRENCİLERİN HER BİRİ; İLGİ VE YETENEK ALANLARI DOĞRULTUSUNDA İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİNDEN BİR AKADEMİSYENLE İRTİBATLANDIRILACAKTIR. BU ÖĞRENCİLERİN DANIŞMAN HOCALARININ YOL GÖSTERMESİ İLE ÇEŞİTLİ LABORATUAR ÇALIŞMALARI, OKUMA ÇALIŞMALARI VE PROJELER YAPARAK İLGİ DUYDUKLARI BİLİM ALANINDA ERKEN YAŞTA UZMANLAŞMAYA BAŞLAMALARI AMAÇLANMAKTADIR. BU AŞAMADA ÖĞRENCİLERİN İHTİYACI OLAN KİTAP VE MATERYALLER ÜSKÜDAR BELEDİYESİ TARAFINDAN ÜCRETSİZ SAĞLANACAKTIR.

BU PROGRAMIN AMACI BİLİMDE ÖNEMLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATABİLECEK “GELECEĞİN BİLİM İNSANLARINI” YETİŞTİRMEKTİR. GENÇ BİLİM İNSANI YETİŞTİRME PROGRAMI MİNİMUM 1 YIL OLMAK ÜZERE, ÖĞRENCİNİN POTANSİYELİ VE DANIŞMAN HOCANIN DEVAM TALEBİNE GÖRE ÖĞRENCİNİN ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNE BAŞLAYACAĞI DÖNEME KADAR SÜRECEKTİR.

-ÖĞRENCİLERİN TALEPLERİ VE DANIŞMA KURULUNUN ÖNERİLERİ DOĞRULTUSUNDA YENİ PROGRAMLAR AÇILABİLECEKTİR.

-TÜM ÖĞRENCİLERE -BİR PROGRAM DÂHİLİNDE- TARİHİ, DOĞAYI, BİLİM VE TEKNOLOJİYİ SANATSAL VE SPORTİF FAALİYETLERİ TANITMAYA YÖNELİK GEZİLER VE ETKİNLİKLER DÜZENLENMEKTEDİR.

-ÜSKÜDAR ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ REHBERLİK BİRİMİ’NDE GÖREVLİ REHBERLİK UZMANLARI TARAFINDAN; EĞİTİM SÜRESİNCE, HER ÖĞRENCİNİN KİŞİSEL BİLGİLERİNİN, SINAV BAŞARI DURUMLARININ, İLGİ VE YETENEKLERİNİN KAYDEDİLDİĞİ “ÖĞRENCİ BİLGİ BANKASI” OLUŞTURULMAKTA; ÖĞRENCİLERİN AİLELERİYLE VE OKULLARINDAKİ REHBER ÖĞRETMENLERİYLE DE İŞBİRLİĞİ VE BİLGİ PAYLAŞIMI YAPILMAKTADIR.

-EĞİTİMLER SÜRESİNCE ÖĞRENCİLERİN GELİŞİMLERİ ÖLÇÜLECEK, BAŞARILI ÖĞRENCİLERE HER KADEME EĞİTİMİ SONUNDA “KATILIM BELGESİ”; 3 KADEME EĞİTİMİNE KATILIP BAŞARILI OLAN ÖĞRENCİLERE İSE “MEZUNİYET BELGESİ” VERİLECEKTİR.

Üniversiteli Çocuklar

Copyright © 2014 Üsküdar Çocuk Üniversitesi - 0216 325 72 79